top of page

The Gagauz course was created by 7000 Languages Fellow, Karyna Keliohlo, and is intended for Ukranian speakers.


Про мову:
Гагаузька мова належить до огузької підгрупи тюркських мов і є рідною мовою гагаузів — тюркомовного народу, який проживає переважно на півдні Молдови та України. Незважаючи на те, що вона є однією з найстаріших тюркських мов, вона поступово зникає, що викликає серйозні занепокоєння. За даними ЮНЕСКО, з 1990 до 2020 року кількість носіїв мови зменшилася з 160 000 до 80 000 осіб. Ця тривожна тенденція вказує на термінову необхідність збереження мови як невід'ємної частини культурної спадщини. Виокремлюються два діалекти гагаузької мови — чадирлунзько-комратський (центральний) і вулканештський (південний), функціонують також мішані говірки. Наш курс присвячений вивченню гагаузької мови саме гагаузів України, з акцентом на їхній унікальний діалект. Він відображає особливості гагаузької громади, яка зберігає свої мовні традиції на півдні Одеської області.

Цікаві факти про гагаузьку мову:
1. Вплив інших мов: Як і багато мов національних меншин України, гагаузька, на жаль, зазнала впливу інших мов, зокрема російської та румунської, через історичні процеси міграції та асиміляції, а саме під час знаходження в Радянському Союзі. Попри це, мова зберігає свою унікальну структуру, що відображає культурну ідентичність народу.

2. Перехід на латинку: У 1993 році гагаузька мова перейшла з кирилиці на латинський алфавіт, щоб наблизити її до інших тюркських мов.

3. Цікавість Ататюрку до гагаузької мови: Мало хто знає, але під час свого правління Турецькою Республікою, Мустафа Кемаль Ататюрк цікавився гагаузькою мовою, адже вона зберігала чистоту і давнішу структуру, ніж сучасна турецька, маючи менше запозичень з інших мов. Він відвідував гагаузькі поселення на півдні України, щоб досліджувати її, спілкуватись з старшим поколінням та збирати місцевий фольклор. Пізніше він використав цю роботу для реформації сучасної турецької мови, щоб наблизити її до своїх тюркських коренів.

Про курс:
Молодше покоління гагаузів стикається з загрозою асиміляції та повної втрати рідної мови. Без активних зусиль з боку громади, підтримки держави та міжнародних організацій, таких як програма "7000 Languages", гагаузька мова може зникнути назавжди.

Цей курс — перший онлайн-курс з вивчення гагаузької мови для носіїв української мови. Він універсальний і підходить як для дорослих представників гагаузького етносу, що вирішили повернутися до своїх культурних коренів, так і для українців, зацікавлених гагаузькою культурою. Курс буде цікавий також і дітям, оскільки навчальні матеріали побудовані на цікавих іграх, яскравих ілюстраціях та презентаціях.

Він включає в себе розділ з основною граматикою, поясненою простою мовою для зручності користувачів. Граматичні матеріали супроводжуються відео-уроками, що робить навчання ще ефективнішим. Курс також має 12 тематичних розділів із різною лексикою, а саме: національний одяг, свята, цифри тощо. Кожен розділ містить не тільки навчальні матеріали, але й тематичні відео з народними піснями і танцями, тексти з гагаузькими казками та інші активності, які показують саме культурні особливості гагаузького народу.

Цей курс створений Кариною Келіогло, політологом за освітою та відданим патріотом свого народу. Вона глибоко розуміє значення цього проекту для гагаузів України, їхньої національної ідентичності та його важливість для збереження культурної мозаїки світу. У створенні курсу взяв участь її батько, Василь Келіогло, голова ВГО "Союзу гагаузів України", а озвученням також займалася Тетяна Яманді, педагог з багаторічним стажем, що надає курсу ще більшу автентичність і якість.

Будучи гагаузкою, пані Карина Келіогло завжди прагнула зробити вагомий внесок у розвиток свого народу. Одним із її важливих проєктів була організація Дня культури гагаузів України в Анкарі, Туреччині, спільно з посольством України в Туреччині. На цьому заході була представлена національна кухня, культурна частина з піснями та танцями, а також проведена наукова дискусія щодо історичного походження гагаузів і важливості їх зв'язків з турецькими партнерами. Івент охопив близько 200 високопоставлених гостей, демонструючи красу гагаузької культури України.

"Гагаузька мова — це як коріння дерева, яке живить нас із глибин часу, поєднуючи з великою тюркською культурою. Багато елементів цієї культури, які зникли в інших тюркських народів, дивом збереглися саме у гагаузів. Створюючи цей курс, я прагнула не просто навчити мові, а відродити ці унікальні культурні прояви — наші пісні, танці, обряди — щоб ми могли продовжувати цвісти як частина цього великого дерева тюркського світу, не втрачаючи зв'язку зі своїм корінням."

- Келіогло Карина
Навчання гагаузькій мові — це інвестиція в майбутнє гагаузької громади. Цей курс не лише допоможе зберегти мову, а й збагатить культурну мозаїку України та світу.

Гагаузи (Gagauz)

roundlogo.png
bottom of page